☩Sihir dünyasına hoşgeldiniz (Günün gösteri müziği)☩

24 Nisan 2013 Çarşamba

Simyacilara "Merhaba" diyelim:Su şaraba nasıl dönüşür?


Ölümsüzlük,bakırı altına çevirmek,gençliğin sırları ve daha bir cok erişemediğimiz nokta ortaçağda "simyaci" denilen kişiler tarafından araştırılıyordu.Günümüzde "simya" kavramı "kimya" şeklini almıştır.Kimya biliminin gelişimine baktiğımız zaman simyacıların gerçekleştirmek istedikleri bu önemli konular uzerine çalısırken günümüz kimya dünyasının farkında olmadan temellerini atmaya başlamıştır.Hadi bu konu hakkında tarihe şöyle bir göz atalım.

Dünya'nın ilk imparatoru Qin:Qin yeryüzünün en buyuk devletini Isa'dan once 221 yılında yönetmeye başlamış ve onun doymak bilmez egosu bugunkü Çin'nin temellerini atmıştır.Bu imparator ülke topraklarını o kadar fazla genişletmiştir ki yer yüzündeki hiç bir şeyin ondan güçlü olduğunu görmek istemez.Öyle ki ülkesinin de ebedi bir sekilde ona ait olması için her şeyi yapmaya hazırdır.Ölüm korktuğu tek şeydir ve onu da yenmek için bir planı vardir.Bunun için ölmeden önce kendisine devasa bir mezar yaptırmıstır.Bu öyle büyük bir mezardır ki içerisinde onu koruyan binlerce toprak asker vardır ve bu askerler günümüze kadar gelmeyi başarmıştır.
 Eşsiz onlan bu tarihi eserler Imparator Qin'nin ne kadar büyük bir imparator oldugunu gözler önüne sermektedir.Onun doymak bilmez yönetme ve hakim olma iştahi gözünü kör etmiştir ve kendisi hayatta olmasa bile arkasında onun dediklerini yapabilecek varlığının garantisi olan bir ordu bırakmayı başarabilmiştir.Simyacilarin Isa'dan once de var oldukları bilinmektedir.O donemde ünlü olan simyacılarin temel amacı bakır madenini altına çevirmenin yanisira hükümdarlarını ölmüsüz kılmaktı.Simyacilar bu amaclarını gercekleştirebilmek icin o donemde keşfedilmiş ''civa"yi ölümüzlüğün kaynagı olduğuna inanırlardı.Genel bir inanışa göre Imparator Qin'nin ölüm nedeni  ölümsüzlük icin kendisine sunulan "civa" misketlerini yutmasıdır.Günümüz modern bilmi "civa"nın çok zehirli bir madde olduğunu ortaya koymuştur.
Ebedi Ordu


Bu açıdan  simyacıların yaptıkları her çalişma günümüz      kimya       bilminin     temellerini atmiştir.Öyle ki kimya bilminin  orta    çagda uğrastiği  konular insanların  egolarını tatmin etmeye    yonelik  olduğu  için  suyu   şaraba  çevirmek,bakırı altina dönüştürmek     veya ölümsüzlük   gibi   konular her zaman şarlatanların   veya  bağnazların   bir   aracı olmuştur.Bu konuda yapılan her araştırma günümüz kimyacılarının sahip olduğu bilginin birikimini sağlamıştır.

Bu yazımızda sizlere simya bilmine konu olmuş olan suyu şaraba dönüştürme numarasını göstermeye çalişacağım.Bu numara sizlere harika bir görsel şolen sunabilir ancak siz siz olun asla yaptığınız bu karışımı içmeyi denemeyin.Bu karışım sizlere ölümsüzlük vermez ancak bunu imparator Qin gibi denemek isterseniz bu sizin elinizde.

Iste ihtiyacımız olan malzemeler:
1)Genellikle deneylerde kullanılan bir damlalık

2) 2 adet boş bardak3) Bardakların yarısını doldurabilecek kadar su
4)Bir şişe "Sodium Hydroxide Çözeltisi"

5)"Phenolphthalein" maddesi


6)Hydrochloric Acid  • Su şaraba nasıl dönüşür?
  1. Boş olan bardakların  birine 3' er damla "Phenolphthalein maddesini"damlatıyoruz.
  2. Daha sonra öteki bardağa 3'er damla "Hydrochloric Acid" damlatıyoruz.
  3. Elimizdeki suyun içine de 2'ser damla "Sodium Hydroxide Cozeltisi" damlatıyoruz.
  4. Şimdi gösterimiz başlayabilir.Ilk olarak hazırladığımız suyumuzu "Phenolphthalein maddesi"nin bulunduğu bardağa döküyoruz.Gördüğünüz gibi suyumuzun rengi biranda kırmızıya büründü.
  5. Bu kırmızı sıvıyı öteki bardakta bulunan  "Hydrochloric Acid" e döktüğümüzde kırmızı olan sıvımız bir anda berrak bir renk alarak kırmızıdan eski şeffaf rengine donüşür.

Gördüğünüz gibi bir şarap elde edemedik gibi gözüküyor.Ne yazık ki bunu tatmadan bilmemiz mümkün değil.

-Emeğe saygı için alıntı yapmak isteyen arkadaşlarımız lütfen link göstersinler.

Uglywizard©Copyrighted2012

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder